
W naszym WTZ nie brakuje patriotów, którzy pamiętają, aby nie zabrało bieli i czerwieni na zbliżające się Święto Flagi 2 maja oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja – ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.

Czy znasz historię polskich barw narodowych?
Historia polskich barw narodowych.
Korzenie polskich barw narodowych sięgają królewskich herbów dynastii Piastów. To wtedy polscy władcy zaczęli używać jako swojego herbu białego orła na czerwonym tle. Biały orzeł w czerwonym polu utrzymywał się także w czasach Jagiellonów. Był to wtedy symbol wykorzystywany na tarczach oraz na chorągwiach królewskich i państwowych.
Jednoznacznie jako barwy narodowe kolory biały i czerwony zostały wykorzystane w pierwszą rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Podczas uroczystych obchodów damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie biało-czerwone szarfy.
Polskie barwy narodowe formalnie zostały po raz pierwszy określone w czasie powstania listopadowego. Od wybuchu powstania zaczęto używać różnych kokard jako symbolu walki o niepodległość. Jako znaku przynależności do zrywu niepodległościowego używano kokardy białej. Bardziej radykalne Towarzystwo Patriotyczne używało z kolei kokardy błękitno-biało-czerwonej. Używano też kokard dwukolorowych – biało-czerwonych.
7 lutego 1831 roku na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego z Towarzystwa Patriotycznego, Sejm podjął odpowiednią ustawę. Jako polskie barwy przyjęto kompromisowo barwy biało-czerwone. Uchwała była pierwszym w dziejach Polski i jednym z pierwszych na świecie aktów prawnych regulujących kwestię barw narodowych.
Polska flaga współcześnie
Barwy biało-czerwone były od tej pory konsekwentnie używane w okresie zaborów jako narodowe barwy Polski.
3 maja 1916 roku już w formie flag, barwy biała i czerwona zostały po raz pierwszy użyte masowo dla uczczenia 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji.
Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi zostały uchwalone przez Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku. Od tamtej pory kolory biały i czerwony na polskiej fladze potwierdzały kolejne władze państwowe.
Do dziś flaga jest jednym z najważniejszych symboli Rzeczpospolitej.