Jak co roku nasze Stowarzyszenie dziękowało Bogu za 30 już lat swojego istnienia. Tym razem pielgrzymi skierowali się do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia prowadzonym przez ojców Bernardynów w Leżajsku. Następnie zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w oraz skansen w Markowej.

Więcej zdjęć w linku poniżej:

Pielgrzymka z okazji 30 lecia istnienia Stowarzyszenia „Źródło”. 28.09.2023r.

czy wiesz, że…


Organy znajdujące się w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oo. bernardynów w Leżajsku (podkarpackie) należą do najcenniejszych tego typu nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Dźwiękiem i urodą konkurują z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Organy powstały w drugiej połowie XVII wieku, a ufundowała je rodzina Potockich.
Tak naprawdę to nie jeden instrument, ale trzy. Na leżajskich organach może jednocześnie grać trzech muzyków, co jest ewenementem na świecie.


W nawie głównej znajduje się największy instrument – ma 40 głosów. Jego cztery szafy połączone z dekoracją chóru wypełniają całą ścianę bazyliki – mają 15 m wysokości i 7,5 m szerokości. Małe organy w nawach bocznych mają rozmaitą liczbę głosów – jeden instrument ma ich 21, a drugi 13. Dodatkowo instrument wyposażono w efekty głosu kukułki, bębna (tympan), świergotu ptaszków, horribile (połączenie głosów kilku bębnów wydobywających się z 10 piszczałek umieszczonych na bocznych filarach nawy głównej).
Organy mają 6 tysięcy piszczałek, różnej wielkości: od 5 cm do 10,5 metrów. Są one wykonane z drewna, bambusa lub metalu.


Organy zachwycają zdobieniami, a figury wykonali bracia zakonni – bernardyni.
Podziwiamy Herkulesa walczącego z Hydra, Samsona z lewem, św. Jerzego na koniu i wiele, wiele innych postaci. Na samej górze głównych organów skrzydła rozpościera orzeł w koronie (podobno porusza skrzydłami!), a pod nim widać zegar, symbol przemijania.